Yıllarca, The Bodrum Cup yarışlarında, birbirleriyle içten içe yarışan tırhandil sahipleri, 2016 yılında sadece tırhandillerin yarıştığı bir organizasyonu başardı. 30. yılına yaklaşırken, The Bodrum Cup’ın içine sığamayan tirhandil sevdalılarının artık sadece kendileri için bir yarışı olacaktı:  Tırhandil Cup, The Bodrum Cup’ın, heyecanlı, eğlenceli, dinamik bir çocuğu vardı artık.

 

İlk yarış, Bodrum’da üretilmiş olan 22 tırhandilin katılımıyla Kumbahçe sahili açıklarında gerçekleşirken, karadan da büyük ilgi ve coşkuyla izlendi. Aynı zamanda, tırhandil sahipleri ve tabii ki ustaları kimin tırhandilinin daha yelkenci olduğunu görme şansını yakaladı.

 

2016 yılında, Tırhandil Cup, Kış Trofesi adı altında TYF, Türkiye Yelken Federasyonu Faaliyet Programı’na giren Tırhandil Cup, Era Yelken Kulübü tarafından organize edilmektedir. İçinde bulunduğumuz 2020 yılında, 4. yaşına giren yarışlarda, birbirleriyle tıpa tıp aynı olmayan ‘Tırhandiller’’ için özel bir reyting formülü kullanılmaktadır. Yelken yarışlarında, az da olsa kullanılan ‘performans reyting’ sisteminde, teknelerin reyting değerleri yarışlarda gösterdikleri performanslara göre sürekli değişmektedir. Tırhandil Cup Organizasyonu, kendi ‘performans reyting’ sistemini yaratmış ve geliştirmektedir.

 

Tırhandil Cup, Bodrum’un simgelerinden biri olan ‘’yaşayan efsane’’ olarak adlandırılan ‘’Tırhandilleri’’ ülkemizde ve uluslararası sularda tanıtmak, yaşatmanın yanı sıra Bodrum’da yelken sporuna yeni bir boyut kazandırmayı da amaçlamaktadır. Her teknede en az 3 lisanslı yelkencinin bulunması şartıyla olan yarışlara, misafir yelkenciler de katılmaktadır.

 

Kaynak: Bodrum’un Gayıkları, Saner Gülsöken. Bodrum Deniz Müzesi Yayınları